Pierwsza wizyta psa u weterynarza
Cześć,
Dzisiejszy wpis będzie o pierwszej wizycie psa u weterynarza. Zapraszam!
Wizyta u weterynarza to jedna z najbardziej stresujących sytuacji, jaka przytrafia się w życiu każdego czworonoga. Nawet zwierzaki, które nigdy nie chorują, nie unikną kontaktu z psim lekarzem. Obowiązek szczepień przeciwko wściekliźnie i okresowe badania profilaktyczne przynajmniej raz w roku zmuszają każdego opiekuna do zabrania swojego podopiecznego do lecznicy. Przestrzegając tych 10 zasad, idąc do weterynarza, zaoszczędzisz dodatkowego stresu swojemu psu. Pomożesz także innym pacjentom lecznicy przetrwać trudne dla nich chwile.
O czym trzeba pamiętać, idąc do weterynarza?
Odpowiednie przygotowanie się do wizyty u weterynarza może znacznie zmniejszyć stres twojego czworonoga. O czym trzeba pamiętać i jak się zachowywać jeszcze przed przyjściem z psem do lekarza?
Teraz przedstawię 10 zasad, które ułatwią Ci wizytę u lekarza weterynarii.
Idąc do weterynarza, musisz zaplanować, co powiesz podczas wizyty. Znajomość podstawowych informacji o psie, takich jak jego wiek i waga oraz brane przez niego leki czy ostatnio przebyte choroby to absolutny mus! 1. Przygotuj się do wizyty!
2. Zabierz wszystko, co może się przydać
Jeśli masz w domu dobrze dopasowany kaganiec dla swojego czworonoga, koniecznie spakuj go do torby. Warto na wizytę wziąć także drobne smaczki stanowiące nagrodę po pobraniu krwi lub wyczyszczeniu uszu.
3. Nie ekscytuj psa przed badaniem
Psiak przychodzący do lecznicy powinien być jak najbardziej wyciszony. Nawet jeśli zabierasz psa jedynie na badania kontrolne lub szczepienie pamiętaj, by w drodze do weterynarza nie ekscytować go rzucaniem piłki ani nie pozwalać na intensywną zabawę z innymi psami.
4. Nie pozwalaj swojemu psu zaczepiać innych zwierząt!
Pies przebywający w poczekalni powinien być zawsze trzymany na smyczy, jak najbliżej swojego opiekuna. Stresowa atmosfera przychodni nie sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości – nie pozwalaj więc swojemu czworonogowi podchodzić do jakichkolwiek zwierząt
5. Nie zabieraj ze sobą dzieci
Lecznica to nie miejsce, w które można zabrać dziecko. Nieznajome zwierzęta, które mogą przestraszyć się i ugryźć wyciągniętą obcą rękę, przeszklone szafki z lekami i specjalistyczny sprzęt znajdujący się w zasięgu małej ręki to nieodpowiednie otoczenie dla ciekawskiego dziecka.
6. Jeden pies i jeden człowiek
Pomijając ogromne lub agresywne czworonogi, które wymagają kilku osób do przytrzymania lub podniesienia, większość psów nie potrzebuje asysty więcej niż jednego opiekuna podczas wizyty.
7. Postaraj się zachować ciszę!
Mowa tu nie tylko o głośnych rozmowach z pozostałymi osobami w kolejce, które mogą rozpraszać personel przychodni. W miarę swoich możliwości zadbaj także o to, by twój psiak nie szczekał ani nie skamlał z nudów lub ekscytacji.
8. Bądź spokojny!
Nic tak nie stresuje domowego czworonoga jak spięty opiekun! Psy doskonale potrafią wyczuć, kiedy ich ukochany człowiek jest zdenerwowany. Nawet jeśli czeka was skomplikowany zabieg i bardzo martwisz się o zdrowie swojego pupila, dla jego dobra postaraj się zachować spokój.
9. Załóż psu kaganiec, jeśli lekarz o to poprosi
Nawet jeśli twój psiak to oaza spokoju i łagodności, załóż mu kaganiec, jeśli zostaniesz o to poproszony. Lekarz weterynarii już wielokrotnie widział, jak nawet najbardziej przyjacielski psiak pod wpływem bólu panikuje i próbuje ugryźć w obronie własnej.
10. Bądź ze swoim psem!
Pamiętaj – w gabinecie weterynaryjnym stanowisz dla swojego psa jedyne oparcie! Nie ignoruj więc jego próśb o kontakt i wsparcie. Jeśli psiak uspokaja się dzięki twojemu dotykowi, głaszcz go tak, jak lubi najbardzie
Dodaj komentarz